Olvasási idő: 5-6 perc
Nyári szabadtéri séták és kirándulások alkalmával gyakran összetalálkozhatunk nem kívánt, apró útitársakkal, akik sok esetben a vérünket akarják. Ezért lényeges, hogy tudjunk pár fontos dolgot a rovarcsípésekről:
❇️Legtöbb rovarcsípés egy helyi gyulladásos folyamatot okoz, mely órákon belül nyom nélkül eltűnik. Szövődmény a legtöbb esetben helyi felülfertőződés miatt jelentkezik, ezért csípés után első lépésként fontos a vízzel és szappannal való tisztítás.
Nem minden rovarcsípés egyforma, léteznek:
❗️Csípő rovarok, mint például a szúnyogok és a kullancsok, bolhák és hangyák, melyek néhány betegséget okozó fertőzést is képesek terjeszteni.
1. A szúnyogok esetében a legismertebb ilyen betegség a malária (főleg trópusi országokban), ezen kívül még említést tehetünk a West Nile/nyugat-nílusi vírusról, a dengue vírusról és a Zika-vírusról. Romániában a nyugat-nílusi vírus a leggyakoribb szúnyog okozta fertőzés, az esetek nagy részében enyhe influenzaszerű tünetekkel jár, súlyosabb esetekben idegrendszeri tünetekkel, agyhártya- vagy agyvelőgyulladással. Bár közvetlen környékünkről hivatalosan lejelentett adatok nincsenek, az ECDC (Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ) 2023-as jelentése alapján a klímaváltozás és a globális felmelegedés miatt Európa-szerte az utóbbi években számos invazív szúnyogfaj jelent meg, leginkább az Aedes albopictus (tigrisszúnyog) faj, mely a dengue és chikungunya vírusok terjesztésére képes. Helyileg a csípéshez köthető enyhe fájdalom, viszketés, duzzanat és pirosság jelentkezik, mely egyéni érzékenység függvényében órákon vagy napokon belül nyomtalanul eltűnik.
▶️A szúnyogcsípések ellen a szúnyoghálók használata javasolt, ideálisan akár szúnyogírtóval kezelt hálók.
▶️ Fontos a háztartásban bármilyen állóvíz tároló forrás megszüntetése/rendszeres karbantartása a szúnyogok számának csökkentése végett.
2. A kullancsok legnagyobb sűrűségben erdőkben fordulnak elő, de manapság városi zöldövezetekben is találkozhatunk velük, időjárás függvényében, kora tavasztól késő őszig. Különböző baktériumokat, vírusokat és parazitákat képesek hordozni. Az általuk terjesztett betegségek közül a legelterjedtebb a Lyme-kór (Lyme-borreliózis, mely hosszútávon bőr-, ízületi-, neurológiai- és kardiológiai elváltozásokkal jár) és a kullancs encephalitis (agyhártyagyulladás). Ezenfelül, az utóbbi években megjelent egy Lone Star (magányos csillag) nevezetű kullancsfajta, főleg az Egyesült Államok területén, mely csípésével alfa-gal szindrómát okozhat, aminek következtében vöröshús allergia jelentkezik. A csípés legtöbbször fájdalommentes, mivel különböző érzéstelenítő, véralvadásgátló, és a gazdaszervezet helyi immunvédekező rendszerét elnyomó anyagokat tartalmaz a kullancsok nyála. Ezért történhet meg, hogy gyakran órákba telik míg észrevesszük a rovar jelenlétét, így fontos a rendszeres ellenőrzés zöldövezetben töltött idő után. Hogyan javasolt eltávolítani a kullancsokat:
👉🏼Használjunk gyógyszertárakban található kullancs eltávolító csomagot, mely csipeszből és gyors fagyasztást kiváltó spray-ből áll, vagy egy egyszerű csipeszt, amivel megfogjuk a kullancs fejét, minél közelebb a bőr felszínéhez (ha nincs kéznél, akkor ujjainkkal, de használjunk egy papírszalvétát védekezésnek)!
▶️Egyenesen, egyenletesen kell kihúzni, ne fordítsuk vagy tekerjük, ne szorítsuk vagy szúrjuk a kullancs testét!
▶️Eltávolítás után fertőtlenítsük le alaposan az érintett bőrterületet és mossunk kezet vízzel és szappannal!
▶️Figyeljük az érintett részt a következő hetekben (30 napig), terjedést mutató bőrgyulladás végett! Ha ilyet tapasztalunk azonnal forduljunk orvoshoz.
✅ A 36 órán belül eltávolított kullancs esetén a Lyme-kórral való fertőződés esélye kicsi (ennél hosszabb időtartam esetén 72 órán belül javasolt orvoshoz fordulni megelőző kezelés céljából).
3. Bár ritkábban találkozunk velük, az Európában bolha által terjesztett releváns betegségek közé tartozik a pestis (amit a Yersinia pestis baktérium okoz), a rágcsáló tífusz (amit a Rickettsia typhi okoz), a bolhák által terjesztett foltos láz (Rickettsia felis) és a macskakarmolási betegség (Bartonella henselae). A bolhacsípés során 1-2 milliméter nagyságú, kemény tapintású, csoportos, tűzpiros csípések keletkeznek a bőrön, elsősorban az alsó végtagok területén, a fehérnemű, zoknik vonalán, a csípés helyén pedig erős, viszkető érzést tapasztalunk. A közönséges macska- és kutyabolha (C. felis) esetén az ember átmeneti, véletlen gazda, és legtöbb 24-28 órát tartózkodik az emberen, mielőtt keres megfelelőbb környezetet magának.
Nem fertőzést terjesztő csípő rovar: az ágyi poloska, a pókok.
1. A poloska esetében a csípések gyakran egyvonalban vagy csoportosan jelennek meg, fájdalmatlanok, főleg az éjszaka során jelentkeznek, és az ágyneműn ürülék vagy apró vörös vérfoltok nyomai láthatóak. Érzékenység függvényében hólyagok is megjelenhetnek a csípések közepén.
2. Környékünkön kevésbé találkozunk életet veszélyeztető mérges pók fajokkal, így itt is helyi duzzanat, fájdalom és viszketés jelentkezik az esetek többségében. Jelentkezhet lilás-vöröses elszíneződés és esetenként hólyagos, elhalt (nekrotikus) szövet a képlet közepén.
❗️A szúró rovarok, mint a méhek, darazsak és tűzhangyák, általában nem hordoznak betegséget.
Azonban a szúró rovarok erős helyi reakciót kiváltó anyagot, ”mérget” tudnak továbbadni. Ez irritálhatja a bőrt, legtöbbször pirosságot, duzzanatot, fájdalmat és viszketést okozva, azonban egy csípés halálos is lehet azok számára, akik súlyosan allergiásak a rovarméregre.
Súlyos allergiás reakció során jelentkező tünetek:
❗️Bőrtünetek, mint például csalánkiütés, kiterjedt bőrpír vagy a szúrás helyétől távol eső bőrduzzanat (például az arc vagy az ajkak megduzzadhatnak végtagot ért csípés után).
❗️Hasi görcsök, hányinger, hányás vagy hasmenés.
❗️Rekedt hang, légszomj és nehézlégzés.
❗️Szédülés, bizonytalanság, ájulás.
Ilyen esetekben mielőbbi orvosi ellátás szükséges és/vagy epinefrines öninjekció beadása a helyszínen.
▶️ Szúró rovarok esetén a fullánk egyszerű kihúzása elégséges, ez esetben nem a módszeren, hanem a gyorsaságon van a hangsúly, hiszen a méreg nagy része pár másodpercen belül befecskendeződik ezen keresztül.
Az allergia jelenlétét pozitív kórelőzménnyel, a vérben jelenlevő specifikus IgE típusú antitestek kimutatásával és pozitív bőrpróbával lehet megerősíteni.
Bizonyos esetekben az allergológus szakorvos méreg-immunterápia végzését javasolhatja, mely során kontrollált körülmények között, fokozatosan emelkedő adagban befecskendezik a bőrbe az allergiás tüneteket okozó méreganyagot, úgymond “edzve” a testünket az anyaggal szemben.
Otthoni teendők rovarcsípések esetén:
1. Csípés után javasolt a vízzel és szappannal való lemosás, alkalmazhatók helyileg különböző hideg, jeges pakolások, kalaminos rázókeverék vagy kenőcs.
2. Hólyagos, pörkös vagy ezek következményeként hámhiányos területek kialakulása esetén ezen területek tisztántartása az elsődleges, a fedő réteg eltávolítása nem javasolt.
3. A helyi antihisztamin tartalmú kenőcsök (pl. Fenistil) használata nem javasolt első körben, mivel fény hatására érzékenységi és kontakt allergiás reakciókat válthat ki és hatékonysága is elmarad a már említett kalaminos szerektől.
4. Súlyosabb helyi tünetek kezelésére rövid (1-3 napos) helyi szteroid gyulladáscsökkentő kezelés a leghatékonyabb.
5. Fájdalomcsillapítók használata.
6. Antihisztamin tabletta használata.
7. Súlyos allergiás reakciók esetén adrenalin/epinefrin injekció azonnali beadása (országunkban előretöltött Epipen toll formájában található).
8. Ne kenjük különféle illóolajokkal a csípés helyét, ugyanis ezek a gyulladt bőrön további irritációt válthatnak ki!
Szükséges orvosi vizsgálat, ha:
❌Nem tudjuk eltávolítani a kullancsot saját magunkról vagy gyermekünkről.
❌Láz vagy terjedő kiütés jelentkezik a következő időszakban (kullancs csípés esetén kokárda szerű kiütéssel).
❌Úgy gondoljuk, hogy legalább 36 órán át (másfél nap) rögzítve volt egy kullancs.
❌ Súlyos allergiás reakció alakul ki.
❌ A méh/darázscsípés a szemkörnyéket, a száj- vagy torok területét érintette.
❌ Több, mint 7 napja nem múló tüneteink vannak.
Megelőzésképp:
✅Az eddig leghatásosabb rovar ellenes szer a DEET (N,N- diethyl-3-methylbenzamide), 10-35%-os koncentrációban, mely hatásos szúnyogok, bolhák, kullancsok, poloskák ellen is. A mikrokapszulás formák csökkentik a bőrön keresztül való felszívódást és növelik a hatékonyság hosszát. Egy kevésbé erős szagú alternatíva a 20%-os pikaridin (KBR 3023), viszont ennek rövidebb a hatékonysági ideje.
✅Hosszú ujjú/szárú ruházat viselése és a szabadon levő bőr rovar ellenes szerrel való bevonása.
✅Hazaérés után a bőrfelszínek és ruhák alapos vizsgálata, fürdés, illetve a ruhák mosása vagy magas hőmérsékleten való szárítása egy óráig.
✅ A kullancs okozta agyhártyagyulladás ellen hazánkban védőoltás kapható, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Források:
1. https://www.cdc.gov/lyme/removal/index.html
2. Video: https://youtu.be/bI-FDjI22-s
3. UpToDate Evaluation of a tick bite for possible Lyme disease
4. How Mosquitoes Detect People | National Institutes of Health (NIH)
5. ECDC- Tick borne diseases
6. ECDC-Increasing risk of mosquito-borne diseases in EU/EEA following spread of Aedes species
7. UpToDate: Bee and insects sting(Beyond the basics)
8. ECDC-Fleas (Siphonaptera) - Factsheet for health professionals
10. egeszsegvonal.gov.hu/Rovarcsípések
Pontis Egészségügyi Szervezet:
Szerző: Dr. Kiss Melinda (bőrgyógyász szakorvos)