Olvasási idő: 9-10 perc
Valószínűleg sokan szerettük volna már, hogy egy szempillantás alatt minden testi problémánkra fény derüljön, és azonnal meg is oldódjanak egy-két „szuper” gyógyszer bevételével. Habár ez a vágyunk egyelőre a tudományos fantasztikum jövője, de a képalkotó eljárások és laborvizsgálatok folyamatos fejlődése jelentősen bővíti a diagnosztizálási lehetőségeket, miközben egyre rövidebb idő alatt válnak elérhetővé a pontos és megbízható eredmények. Ebben a cikkünkben a laborvizsgálatokról lesz szó, amelyek fontosságának és előnyeinek hangsúlyozása mellett szó esik a vizsgálatokra való felkészülésről, valamint arról is, hogy milyen betegségekre derülhet fény általuk.
Az előnyökről részben már szó esett az előző bekezdésben is. A vérvételre, vizelet- és székletvizsgálatra egyaránt igaz, hogy:
gyorsan elvégezhetőek,
fájdalommentesek (vérvétel esetén is csak minimális fájdalommal jár),
nem járnak sugárzással,
széles spektrumúak, hiszen vérmintából a testünk minden szervrendszeréről megtudhatunk információkat a kért vizsgálatoktól függően.
Fontos kiemelni, hogy a laborvizsgálatok nem csak a meglévő betegségek diagnosztizálására és követésére alkalmasak, hanem a megelőzésben, korai felismerésben is kulcsszerepet játszhatnak. Államilag támogatott évente egy rutin vérvizsgálat, amellyel ha minden alkalommal élünk, megelőzhetünk későbbi súlyos műtéteket és komolyabb betegségeket. Ezáltal hasznos, egészségben eltöltött éveket nyerhetünk, nem is beszélve arról, hogy mennyi pénzt és időt spórolhatunk.
Fontos tudni, hogy a laborértékeknek megvannak az életkori sajátosságai, így sokszor az apró eltérések nem jelentenek problémát, de vannak olyan vizsgált elemek, ahol a normálistól már kismértékű eltérés esetén is azonnal további vizsgálatok szükségesek (pl. vércukorszint).
Természetesen a laboreredmények kiértékelése nem a laikusok feladata, mielőtt bármilyen elhamarkodott következtetést vonunk le az internet vagy egy segítőkész szomszéd segítségével, ne felejtsük el első körben orvosunknak megmutatni.
A megfelelő felkészülés, habár nem igényel rendkívüli dolgokat, mégis elengedhetetlen ahhoz, hogy pontos eredményeket kapjunk:
Vérvizsgálat:
Éhgyomorra végezzük, legalább 8-12 órával az utolsó étkezés után.
Víz fogyasztása megengedett, sőt ajánlott a megfelelő hidratáltság fenntartása végett. Egyéb italok kerülendők, beleértve a kávét, gyümölcslevet, tejet, teát, energiaitalt, stb.
A táplálékkiegészítőket, vitaminokat is csak vérvétel után vegyük be.
A dohányzás a vizsgálat előtti 2 órában szintén tilos, mert megemelheti a vércukor- és a stresszhormonok szintjét.
Ha rendszeresen gyógyszert szedünk, akkor előtte konzultáljunk családorvosunkkal vagy a vizsgálatot kérő orvossal, mert egyes gyógyszerek befolyásolhatják az eredményeket (pl. hormonális gyógyszerek, véralvadásgátlók, cukorbetegségben használt gyógyszerek).
Fontos, hogy pihenjünk a vizsgálat előtti este, mert a fáradtság miatti stressz befolyásolhatja a vércukor és egyes hormonok értékét. Kerüljük a nagyon intenzív fizikai megterhelést 24 órával a vérvétel előtt amely szintén hatással lehet a vércukorra, valamint a kreatinin és kreatin-kináz szintre.
Vizeletvizsgálat:
Hacsak másként nem kéri az orvos, akkor a reggeli első vizeletből vegyünk mintát, mert ez koncentráltabb és jobban tükrözi a szervezet általános állapotát.
Kéz- és nemiszerv tisztítás szükséges a mintavétel előtt, hogy elkerüljük a minta kórokozókkal való beszennyezését.
Szintén a beszennyezés elkerülése miatt elengedhetetlen, hogy steril vizeletgyűjtő tartályt használjunk, amit a laborban, rendelőben vagy gyógyszertárban kaphatunk.
A vizelet középsugarából veszünk mintát, vagyis a vizelés első harmadában még nem gyűjtünk. A középső harmadot a steril tartályba ürítjük, a végét, az első harmadhoz hasonlóan nem gyűjtjük össze. Abban esetben, amikor 24 órás vizeletet kérnek, akkor a teljes vizeletet összegyűjtjük és hűtőben tároljuk.
A mintát 1-2 órán belül el kell juttatni a laborba, ha erre nincs lehetőség, akkor hűtőben tárolva maximum 4-6 órára meghosszabbíthatjuk ezt az időt.
Székletvizsgálat:
A vizeletvizsgálathoz hasonlóak itt is mossunk kezet, és használjunk ennek megfelelő steril tartályt.
A WC-ből vett minta szennyeződhet az ott lévő kórokozókkal, vízzel, tisztítószerrel, így ideális esetben WC papírra vagy tiszta száraz edénybe ürítsünk, majd innen a tárolóhoz járó spatulával kis mennyiségű mintát vegyünk.
2-4 órán belül juttassuk el a laborba, hűtőben ez max. 12 óráig tárolható.
Most, hogy már tudjuk hogyan készüljünk fel, lássuk a leggyakrabban vizsgált elemeket (KÖZEL SEM AZ ÖSSZESET) és, hogy mi okozhatja ezek elváltozásait: (a lenyíló ablakokra kattintva olvashatóak a különböző laborvizsgálatok részletesen)
Az első és legfontosabb analízis, amit majdnem minden vérvételnél kérni szoktunk. A vörösvértestek (és a bennük lévő hemoglobin), fehérvérsejtek (leukociták) és vérlemezkék (trombociták) számát, alakját és jellemzőit vizsgáljuk.
Magas vörösvértestszám és hemoglobin: Okozhatja kiszáradás, csontvelőbetegségek, krónikus oxigénhiánnyal járó tüdőbetegségek.
Alacsony vörösvértestszám és hemoglobin: A vérszegénység különböző típusait jelenti. Okozhatja vas-, B12 vitamin- vagy folsavhiány. Ezen felül krónikus betegségek vagy vérzések is állhatnak a hátterében.
Magas fehérvérsejtszám = leukocitózis: Okai bakteriális, parazitás, vírusos fertőzések, allergia, leukémia, valamint hosszas stressz esetén is megemelkedhetnek.
Alacsony fehérvérsejt = leukopénia: Előfordulhat vírusfertőzésekben (a vírusok fehérvérsejt emelkedést és csökkenést is okozhatnak), csontvelőbetegségekben, autoimmun betegségekben vagy kemoterápiás kezelés esetén.
A fehérvérsejtek több sejttípust foglalnak magukba. Ezek egymástól függetlenül is megváltozhatnak, amelyet figyelembe kell venni a diagnózis felállításakor.
Neutrofil granulocita: Bakteriális fertőzések, gyulladások esetén számuk megnő.
Limfocita: Vírusfertőzések és bizonyos daganatos betegségek esetében emelkedhetnek.
Monocita: Krónikus fertőzések és gyulladások esetén nőhetnek.
Eozinofil granulocita: Allergiák és parazitás fertőzések esetén magasabbak.
Bazofil granulocita: Ritkán emelkednek, de allergiás reakciók vagy leukémiák esetén jelentkezhetnek.
Magas vérlemezkeszám: Gyulladásokban, daganatos betegségekben, valamint csontvelőbetegségekben fordul elő.
Alacsony vérlemezkeszám: Okai között szerepelnek egyes autoimmun betegségek, csontvelőbetegségek, vírusfertőzések, valamint bizonyos gyógyszerek is kiválthatják ideiglenes csökkenését (pl. nem szteroid gyulladáscsökkentők, véralvadásgátlók, antibiotikumok, kemoterápiás szerek, pszichiátriai gyógyszerek, epilepszia ellenes gyógyszerek).
Emelkedett: Első és legfontosabb kiváltó tényező lehet a cukorbetegség (diabétesz). Ezen felül okozhatja stressz vagy fertőzések, hormonális betegségek, gyógyszerek, hasnyálmirigy betegségek.
Alacsony: Kiválthatja helytelen kezelés cukorbetegség esetén (étkezések kihagyása inzulinkezelés mellett, vagy túl sok inzulin adagolás), alultápláltság, hormonzavarok és egyes gyógyszerek.
Magas: Nyilvánvalóan elsőként gondolhatunk a különböző májbetegségekre (vírusos- vagy alkoholos májgyulladás, zsírmáj, májcirrózis, daganatok), de okozhatják más, egész testet érintő vírusfertőzés, gyógyszerek, mérgezés, epeúti betegségek, anyagcsere- és szívbetegségek.
Alacsony: Jóval ritkább, mint a megemelkedése. Kiválthatja súlyos májelégtelenség, B6-vitamin hiány, fehérjehiány vagy krónikus veseelégtelenség.
A HDL koleszterint “jó koleszterin”-ként is ismerjük, mivel a többi társával ellentétben érvédő hatása van. Így ebben az esetben az alacsony érték számít rossznak, míg a többinél a magas.
Magas: Jóval gyakoribb, hogy megnőnek a vérzsírok, mintsem alacsonyak legyenek. Legalapvetőbb oka a zsírban és szénhidrátban gazdag táplálkozás, de itt is számításba lehet venni egyes anyagcsere- és hormonális betegségeket. Máj- és vesebántalmakat, genetikai tényezőket és különböző gyógyszereket is.
Alacsony: Jóval ritkább. Pajzsmirigy túlműködés, májbetegségek, alultápláltság, felszívódási zavarok, esetleg genetikai okok lehetnek a hátterében.
A vérsüllyedés (VSH) igen kedvelt mind a mai napig a gyulladások, fertőzések kimutatására, viszont napjainkban már sokkal specifikusabb vizsgálat a C-reaktív protein. Előnye, hogy csak a fennálló gyulladás esetén emelkedett. Abban a pillanatban, hogy megszűnt a probléma, visszaáll normál szintre. Ezzel szemben a VSH még akár hónapokig is eltérést mutathat.
Magas: Fertőzésekben, gyulladásokban, daganatok esetén. Szövetkárosodás, műtét, sérülés és krónikus betegségek is megemelik a szintjét.
Alacsony: Gyulladáscsökkentő gyógyszerek hatására. Súlyos alultápláltság, vérszegénység és különböző májbetegségek is csökkentik.
A ferritin a vasraktárak telítettségét jelző fehérje, így érdemes a vasszinttel együtt megvizsgáltatni, hogy teljes képet kapjunk szervezetünk vas raktárairól.
Magas: Megemelkedése jóval ritkább. Genetikai betegségekben, vasanyagcsere zavarokban, krónikus betegségekben, májbetegségekben, daganatoknál, esetleg vaspótló készítmények túladagolásával (étkezéssel nem lehet túladagolni, mert a vasnak csak kis aránya szívódik fel)
Alacsony: Elégtelen vasbevitel (vegetáriánus és vegán étrend), vagy fokozott vasvesztés (erős menstruáció, krónikus vérzések) miatti vashiányos vérszegénység a leggyakoribb betegség amelyben alacsony vasszint figyelhető meg. Ezen felül más típusú vérszegénységek, felszívódási zavarokban, akut és krónikus gyulladások esetén eshet le szintje.
A teljesség igénye nélkül most csak a kálium, nátrium és kálcium szintekre fogunk kitérni. Természetesen ezen kívül rengeteg más ásványi anyag kimutatható a vérmintából.
Magas kálium: Oka lehet krónikus vesebetegség, Addison-kór, acidózis, kálium felszabadító gyógyszerek, kiszáradás, súlyos izomsérülés, esetleg táplálékkiegészítőkkel való kálium túladagolás.
Alacsony kálium: Okozhatja hasmenés, hányás, Conn-szindróma, vízhajtó gyógyszerek, krónikus bélbetegségek.
Magas nátrium: Kiszáradás, az alacsony káliumszintet is okozó Conn-szindróma, cukorbetegség vagy táplálékkiegészítővel való túladagolás állhat a hátterében.
Alacsony nátrium: Túlzott vízbevitel, vesebetegségek, magas káliumot is okozó Addison-kór valamint fertőzések és gyulladások is kiválthatják.
Magas kálcium: Pajzsmirigy túlműködés, csontritkulás, vesebetegségek, daganatok és táplálékkiegészítővel való D-vitamin túladagolás is okozhatja.
Alacsony kálcium: Pajzsmirigy alulműködés, D-vitaminhiány, veseelégtelenség, fehérjehiány vagy akár akut hasnyálmirigy-gyulladás is lehet a háttérben.
A húsokban nagy számban előforduló purin nevű vegyület lebontásának végterméke.
Magas: Túlzott termelés (köszvény), csökkent ürítés (veseelégtelenség) és magas purin tartalmú étrend (húsok, belsőségek, tenger gyümölcsei, alkohol, sör) esetén.
Alacsony: Fokozott húgysav ürítéssel járó vesebetegségekben, csökkent termeléssel járó májbetegségekben, valamint egyes gyógyszerek hatására (húgysavcsökkentők, kemoterápiás szerek).
Az urea és kreatinin nem csak vesebántalmakban lehet eltérő a normál értékektől, de mégis itt tárgyaljuk, mert a leggyakoribb okok a vesétől erednek.
Magas urea: Akut vagy krónikus vesebetegség, kiszáradás, fehérjedús étrend, szív- és májbetegségek, húgyúti elzáródás szerepel az okok között.
Alacsony urea: Jóval ritkább; májbetegségek, csökkent fehérjebevitel, túlzott folyadékbevitel, aminosav-anyagcseréhez kötött genetikai zavarok okozhatják.
Magas kreatinin: Akut vagy krónikus vesebetegség, kiszáradás, izomkárosodás, magasvérnyomás, szívbetegségek és bizonyos gyógyszerek emelhetik meg.
Alacsony kreatinin: Alacsony izomtömeg, terhesség, májelégtelenség vagy túlzott folyadékfogyasztás állhat a háttérben.
A Glomeruláris filtrációs ráta (GFR) a vesék szűrési képességét jelzi. Az alacsony GFR a veseműködés csökkenését, míg a magas GFR a fokozott szűrési sebességet jelenti.
Magas: Fiatal korban egészségesen működő vesénél. Túl magas GFR nagyon ritka.
Alacsony: Akut és krónikus veseelégtelenség, valamint húgyúti elzáródás állhat a háttérben.
A TSH és az fT4 pajzsmirigy működését jelző hormonok. Elemzésük komplex, mert minden variációban más és más betegségre utalhatnak. Lehet mindkettő magas, mindkettő alacsony, de gyakrabb, hogy egyik paraméter magas míg a másik kompenzatórikusan alacsony lesz. Kiértékelése szigorúan szakembert igényel.
Vizeletvizsgálat
A vizelet legalapvetőbb fizikai tulajdonságait is megvizsgálják, kezdve a színétől és átlátszóságától a fajsúlyáig.
Magas fajsúly: Kiszáradás, cukorbetegség vagy fehérjevizelés válthatja ki
Alacsony fajsúly: Veseelégtelenségben vagy túlzott folyadékfogyasztásban figyelhető meg.
A legtöbb mért paraméternek nincs túl alacsony értéke, mivel normál esetben ezek nem lehetnek jelen a vizeletben vagy csak nagyon minimális mennyiségben. Ilyenek a fehérjék, cukor, ketontestek, vér és nitritek.
Fehérjék magas szintjét vesebetegség, cukorbetegség, fertőzés, magas vérnyomás válthatja ki.
Magas cukor: cukorbetegség, vesebetegség, hormonális eltérések következménye.
Ketontestek: éhezés, láz, hányás, cukorbetegség, alacsony szénhidráttartalmú diéta váltja ki.
Vér jelenléte: húgyúti fertőzés, vesekő, daganat vagy trauma miatt fordul elő.
Nitritek jelenléte: baktériumok húgyúti fertőzés meglétére utal.
Ezen kívül vizsgálják a vizelet pH értékét, mely normál esetben enyhén savas (4,5 - 8 értékek között)
Magas pH: Veseelégtelenség, cukorbetegség, légzési acidózis okozhatja.
Alacsony pH: Húgyúti fertőzés, vesekő, hányás, lúgos táplálkozás következménye.
Túl alacsony értékek ez esetben sincsenek. Bizonyos elemek meglétét vizsgálják.
Vörösvértestek: Vérzés, vesebetegség, trauma, daganat okozhatja.
Fehérvérsejtek: Gyulladás, húgyúti fertőzés áll a háttérben.
Baktériumok: Egyértelmű fertőzés jelei.
Hengerek: Súlyosabb vesebetegségekre utaló képződmények a vizeletben, de Kiszáradás és láz is okozhatja megjelenésüket ezért a teljes kórképet figyelembe kell venni a kiértékelésnél.
Kristályok: Húgysav, oxalát, foszfátkristályok lehetnek amelyek vesekőképződéshez vezetnek.
A vizeletben található kórokozók azonosítására szolgál. Leggyakoribb a bakteriális, de előfordul gombás húgyúti fertőzés is. Speciális táptalajon tenyésztik a kórokozókat, valamint ehhez megfelelő antibiotikum-érzékenységi tesztet (antibiogramot) végeznek, hogy megfelelő kezelésben részesülhessen a páciens.
Székletvizsgálat
A széklet színét és állagát vizsgálják. Kóros esetben lehet világos (epeúti elzáródás), fekete (felső tápcsatornai vérzés), piros (alsó tápcsatornai vérzés) vagy zöld (gyorsult bélmozgás, fertőzés, epefesték-emésztési zavar).
Keresik a mikroszkopikus vérnyomokat (okkult vagy rejtett vérzés) amelyek szabad szemmel nem láthatóak. Fekélyek, tápcsatornai daganatok, aranyér vagy gyulladásos bélbetegségek állhatnak a háttérben. Ezen felül vizsgálják a zsírok jelenlétét amelyek felszívódási zavarokat jelezhetnek (pl. cöliákia, hasnyálmirigy elégtelenség). Valamint a vizelethez hasonlóan a székletnek is kiértékelődik a pH szintje.
Magas pH: Rothasztó baktériumok túlszaporodása.
Alacsony pH: Laktózintolerancia, bakteriális fermentáció.
Mikrobiológiai vizsgálatok, melyek a székletből származó baktériumok és paraziták azonosítására szolgál.
Habár így is rengeteg dolgot felsoroltunk, de ez még mindig nem a teljes kép. A megfelelő laborvizsgálatok segítségével sokkal többet is megtudhatunk testünkről, ideális esetben megbizonyosodhatunk arról, hogy minden értékünk rendben van, és egészségesek vagyunk. Ne habozzunk élni a jogainkkal, és használjuk ki az ingyenes laborvizsgálatok adta lehetőségeket, hogy hosszabb és egészségesebb életet élhessünk. Ugyanakkor ismét hangsúlyozzuk, ezen vizsgálatok elvégzése önmagában nem elég, a tünetek, a fizikális vizsgálat és esetenként kiegészítő képalkotó vizsgálatok együttesen vezetnek el egy diagnózishoz, amelyet kizárólag az orvos feladata felállítani!
Pontis Egészségügyi Szervezet:
Szerző: Dr. Réti Hunor (családorvos szakorvos)