Olvasási idő: 5 perc
Az emberi természetünk része, hogy a gyors és rövid távú megoldásokat előnyben részesítjük a prevencióval szemben. Ez a tulajdonságunk összeadva azokkal a helyzetekkel, amikor valóban szükség van a gyógyszerekre és táplálékkiegészítőkre egy olyan iparágat eredményez, mely az egyik legjövedelmezőbb a világon: a gyógyszeripart.
A példát mi sem bizonyítja jobban, mint a fogyás analógiája. Mi értelme a mindennapi testmozgásnak, helyes táplálkozásnak, amire sokszor egy vagyont költünk, a meditációnak és megfelelő alvásnak, ha van egy olyan tabletta, amely azonnal boldogabbá, de főleg könnyebbé tesz? Ezt a burgert még megeszem, aztán tartok egy havi „tisztítókúrát”!
A probléma nem újkeletű: a középkorban az orvostudomány felfogása szerint az emberi test „nedvekből” állt: ilyen a vér, váladék, fekete epe és sárga epe. Az elképzelés szerint e nedvek egyensúlyának felborulása vezetett a betegségekhez, ezért tisztító módszereket alkalmaztak, hogy a romlott nedveket kiűzzék a szervezetből.
Ezek közül a legismertebb a „vérhajtás” (piócákkal vagy csapolással), olykor-olykor akár a teljes vérmennyiség felét is leszívták. A hashajtók és a hányáskeltő gyógyszerek is nagyon népszerűek voltak. Kihajtva belőle mindent, végül is a pácienst hatékonyan megtisztították a betegségétől: a halál egy természetes folyamat, tulajdonképpen nem nevezhető épp betegségnek.
Az 1400-as években praktizáló anatómus Benivieni esetkönyveiből kiderül, hogy az emberi testet rothadó anyagnak tartották. E világnézet szerint az ember nem volt más, mint egy zsák féreg, az erkölcsi romlottság szimbóluma. Azt mondták, hogy a kígyók a holttestek gerincvelőjéből alakulnak ki, a varangyok a menstruációs vérből keletkezhetnek, és mindenféle élősködő, különösen a férgek az emberi test rothadó beleiben alakulhatnak ki.
Bár napjainkra ez mindenki számára kifejezetten furcsa elképzelés, az analógiát napjainkig megtalálhatjuk a modern gyógyszerreklámokban, amelyek a fájdalmat gyakran olyan kis szörnyek formájában ábrázolják, amelyek karmaikkal vagy apró fogaikkal okoznak fájdalmat torkunkban, gyomrunkban.
A detox, amire szükséged van
Mostanra tudjuk tehát, hogy mire nincs szükségünk: piócákra, vér lecsapolásra, „azonnali és gyors eredményt” ígérő fogyókúrás készítményekre! De akkor hogyan hajtsuk végre ezt a bizonyos sokat emlegetett méregtelenítést? Van pár nagyon jól működő, ingyenes módja: a szerveink. A májunk, a vesénk, a tüdőnk csak pár példa arra, hogy a szervezet hogyan tisztítja saját magát, nap mint nap. Ha úgy gondolunk szervezetünkre, mint egy vízelvezető csőrendszer, amit folyamatosan tisztítanunk kell, akkor egyszerűen nem értjük a szervek és szervrendszerek működését.
Főszereplőnk, a máj
Bár sok szervünk részt vesz abban, hogy ne halmozódjanak fel bennünk salakanyagok, mégis legismertebb szuperhősünk a máj. Az immunrendszerben és homeosztázisban (szervezet egyensúlyi állapotában) betöltött egyéb szerepei mellett kedvenc funkciója a méregtelenítés. Erek teljes százada viszi a vért az emésztőrendszertől a májhoz, ahol a csoda történik.
Minden ide jutó anyag a két út egyikén fog végighaladni:
Ami kell: a vérből származó ásványi anyagok felhasználódnak vagy elraktározódnak, fehérjék termelődnek, cukrok raktározódnak vagy bomlanak le.
Ami nem kell: átalakul egy kevésbé toxikus anyaggá, aztán az epén (majd az emésztőrendszeren) vagy vesén keresztül kiürül.
Erre legkézenfekvőbb példánk a méregtelenítésre az alkohol.
Kövessük tehát végig 1 egység alkohol (etanol) útját a boldog mától a keserves holnapig:
1 egység = 10 ml tiszta alkohol = 1 kis kupica pálinka = egy fél pohár bor = egy kis sör
A máj 1 egység alkoholt körülbelül 1 óra alatt tud lebontani. Ez nőknél és az ázsiai rassznál jóval több időbe telik, az alkohol-dehidrogenáz enzim kisebb koncentrációja miatt.
az alkohol már a szánkban megkezdi kalandjait, ugyanis a nyálkahártya hajszálerein keresztül közvetlenül bejut a vérünkbe
a gyomorban további 20 százaléka felszívódik a véráramba (ez változik, ha éhgyomorra iszunk).
anatómiai ismereteink pontosak, ha kikövetkeztettük: innen a vékonybélbe jut
innen felszívódva a májba jut az alkohol
a májban az alkohol-dehidrogenáz enzim megváltoztatja az etanol kémiai felépítését: acetaldehid lesz belőle, ami egy erős méreg, és amely a zsírmáj kialakulásához vezet
az acetaldehidet a máj ecetsavvá alakítja, mely már nem annyira mérgező és tovább alakul szén-dioxiddá és vízzé
ha többet ittunk, mint amennyit májunk képes feldolgozni, a fennmaradó mennyiség eljut szervezetünk minden sejtjéhez. A tüdőbe elérve és onnan kilélegezve megérezhetjük az alkoholos lehelet, szavakba nem foglalható „illatát”. Az agyban máris érezhetjük a legismertebb hatásait: gátló neurotranszmitterek (idegi jelátvivő anyagok) segítségével akadályozza a megfelelő gondolkodást, logikus döntéshozatalt, járást. Kisagyunk és memóriaközpontunk kifejezetten érzékeny az alkohol hatásaira, ezért járásunkon és emlékeinken általában nyomot hagy a tegnap este
a magzatba is átjut a méhlepényen keresztül a bevitt etanol, amely súlyos károkat okozhat a még meg nem született szervezetben
Testi és lelki egészségünk állapotára befolyással vagyunk
Alábbiakban csak egy pár példát szeretnénk említeni, hogy mire is gondolunk, amikor azt mondjuk: bizonyos táplálékkiegészítők, detox-készítmények fogyasztása nemhogy nem ajánlott, hanem kifejezetten veszélyes! Mindez azért lehetséges, mert a táplálékkiegészítők nem tartoznak ugyanabba a kategóriába, mint a konkrét gyógyszerek, így a rájuk vonatkozó ellenőrzési, tesztelési szabályok sokkal lazábbak.
2004-ben Hans Geyer német kutató egy tanulmányt végzett, amelyben 634 étrend-kiegészítőt teszteltek. Megállapították, hogy a mintavételezett kiegészítők 14,8%-a tartalmazott doppingszereket és hormonokat. Egyes országokban (Ausztria, Hollandia) ez az arány meghaladta a 20%-ot: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18563865/, https://www.mysportscience.com/post/contamination-of-nutrition-supplements
Kinek a felelőssége ezeket kontrollálni? A gyártóé? A fogyasztóvédőké? Az államé?
2004-2008 között jelent meg a legtöbb olyan cikk, melyek a „gyógynövény-készítményeket” célozták, mint a hepatotoxikus (májkárosító) anyagok. A veszélytelennek hitt organikus herbál bio „bogyók” először csak a májenzimek emelkedését mutatták, később volt példa teljes májelégtelenségre is. https://www.michiganmedicine.org/health-lab/many-popular-dietary-supplements-can-yield-dangerous-liver-results
Mit is akarunk pontosan védeni a táplálékkiegészítőkkel?
Az Egyesült Államokban évente mintegy 23.000 sürgősségi osztályon történő látogatás az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos nemkívánatos eseményeknek tulajdonítható. Ezek általában kardiovaszkuláris megnyilvánulások, illetve kiszáradások a kemény hashajtókat tartalmazó fogyókúrás készítmények miatt (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26801051/).
Összefoglalva a detox-készítmények, lúgosító teák, fogyasztó kivonatok nem mások, mint trójai falovak, amik egészségügyi eszköznek, valódi gyógyszernek álcázzák magukat. Az emberi bizonytalanságot pedig meg kell fizetni. A hatalom pénz, a tudás pedig hatalom – tudásunkkal nem csak pénzt kereshetünk, hanem spórolhatunk is általa.
Még mindig méregteleníteni szeretnéd magad? Akkor mutatjuk a legjobb módját:
Szerezz magadnak egy májat és egy vesét (nekem megvan magzatkorom óta, de lehet a fekete piacon is kapni bőven)!
Legyen bőröd (ne csak a képeden, hanem a teljes testfelszínen)!
Digitális detox (saját mentális és kapcsolati egészséged miatt is)!
Prevenció: nem kell lebontani az alkoholt, vagy más káros anyagot, ha az be sem jutott.
Figyelj rá, hogy mit viszel be saját és szeretted testébe!
Kezeld szkeptikusan az információkat, amik nem megbízható és nem ellenőrzött forrásból érkeznek! Fontos elkülöníteni a medicinában használt nélkülözhetetlen táplálékkiegészítőket az indiai fekete piacról vásárolt fogyasztó tablettáktól!
Csak olyan táplálékkiegészítőt fogyassz, melyet kezelőorvosod ajánlott!
Lélegezz!
Egészséget!
Hivatkozások és további olvasnivaló
Johnny Harris, Your Supplements are a Lie (https://www.youtube.com/watch?v=WIT5_SMIaHE)
Joe Schwarcz PhD, Health Supplements: The Good, the Bad and the Ugly (2021)
Marlisa den Hartog, Worms, Corruption, and Medieval Detoxing (Leiden Medievalists Blog, 2018)
Piero Camporesi, La carne impassibile (Milánó, 1983)
Gyerekbarát: https://www.youtube.com/watch?v=Knox1srGNgU
Pontis Egészségügyi Szervezet:
Szerző: Orbán Zsófia (orvostanhallgató)