Olvasási idő: 5-6 perc
Az első részben kitárgyaltuk, hogy mit is értünk az alatt, ha "megfázott" a gyermek. Mi okozhatja ezeket a megbetegedéseket, és szóltunk pár szót az egészséges immunrendszer működéséről. Cikksorozatunk 2. részében vegyük át, hogy mivel lehet és érdemes megelőzni az ilyen betegségeket.
Mivel lehet megelőzni, védekezni?
Általános higiéniai szabályok betartása: Orr és száj eltakarása tüsszentés és köhögés közben, gyakori kézmosás, zárt terek szellőztetése, gyakran használt tárgyak fertőtlenítése járványos időszakban. Mindemellett egy 2005-ös japán kutatás a gyakori gargalizálásról kimutatta, hogy gátolja a kórokozók megtapadását a nyálkahártyákon és így csökkentheti a megbetegedések számát. Ugyanezt a hatást érhetjük el az orrüregek rendszeres átmosásával, tengervizes orrspray használatával. Kerüljük egymás evőeszközeinek, poharának használatát.
Helyes orrfújás: Ha a gyerek mindkét orrlyukból egyszerre, nagy erővel próbálja kifújni a váladékot, akkor azzal elősegíti annak középfülbe jutását, az előző cikkben már említett, Eustach-féle kürtön keresztül és így középfülgyulladás kialakulásához vezethet. Ha a váladék az orrmelléküregekbe jut a nagy nyomás miatt, akkor orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) következhet be. Tanítsuk a gyereket arra, hogy gyengéden, egyszerre egy orrlyukból fújjon, a másikat a zsebkendővel tartsa leszorítva. Amennyiben nem tud hatékonyan orrot fújni, javasolt a váladék leszívása.
Megfelelő tápláltság: A gyerek jó általános állapotának fenntartása, a megfelelő és kiegyensúlyozott étkezés már önmagában óriási segítség az immunrendszer helyes működéséhez. Ezen felül a vitaminpótlás is felmerülhet, erről a témáról részletesebben is beszélünk a későbbiekben.
Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás: Igyekezzünk a gyerek életkorának megfelelő alvásmennyiséget biztosítani, mivel immunrendszerünk sejtjeinek egy részét alvás közben hozzuk létre. Javasolt lefekvés előtt egy órával “kütyümentes” módra váltani, ugyanis a telefon, tablet, televízió kék fénye terhelő a kicsik idegrendszerére nézve és ezáltal nehezebb lehet az elalvás, illetve romolhat az alvás minősége is.
Mozgás a szabad levegőn: Ne vegye el senki kedvét a hideg, hiszen nincs rossz hőmérséklet csak nem megfelelő öltözet. A gyerekek immunrendszerének és idegrendszerének fejlődésére rendkívül jó hatással van a mindennapos mozgás és játék a szabad levegőn.
Gyerek távoltartásával a dohányfüsttől: Több kutatás is bizonyítja, hogy a dohányzó szülők gyerekei fogékonyabbak, mind alsó, mind felső légúti fertőzésekre. A füstben található káros anyagok megtapadnak a ruhákon, bútorokon, így teljes körű védelmet az sem nyújt, ha egy másik helyiségben, vagy a szabadban dohányzunk.
Beteg gyerek távoltartása a közösségtől: Ez a beteg és a környezete érdekét is szolgálja. Így védjük a közösség többi tagját gyerekünk fertőzésétől, illetve védjük gyerekünket attól, hogy a meglévő fertőzése mellé még egyet elkapjon, ezáltal súlyosbítva a betegség lefolyását. Azonban a teljes válasz nem ennyire fekete-fehér. Irreális azt elvárni, hogy enyhén náthás gyermek ne menjen közösségbe, már csak azért is, mert a kórokozók ürítése már a tünetek megjelenése előtt is jelen van. Egy-egy makacs száraz köhögés a betegség lezajlása után hetekig fennmaradhat, a gyerek közben már nem fertőző, otthon tartása szükségtelen. A gyerek általános állapotát kell figyelembe venni: rossz kedély, láz, hasmenés, nedves köhögés esetén vitathatatlanul otthon kell lábadozni.
Oltások: Egyes, súlyosabb légúti megbetegedéseket kiváltó kórokozók ellen kötelező védőoltás létezik Romániában. Ezek a B típusú Haemophilus influenzae és a Pneumococcus baktériumok. A kötelező oltások sémája nem tartalmazza, de külön beadatható a grippé elleni vakcina, két éves kor fölött, valamint a coronavírus elleni, öt éves kor fölött. Amennyiben az opcionális oltásokat a gyereknek nem adattuk be, az is segíthet, ha mi magunk oltva vagyunk, hiszen így kisebb eséllyel kapja el tőlünk a betegségeket.
Mivel NEM lehet megelőzni?
Homeopátiás kúrák: Az interneten és homeopátiás „szaküzletekben” reklámozott csodaszerek, készítmények általában rendkívül jó marketinggel rendelkeznek, ugyanakkor mögöttük nem állnak klinikai kutatások, ahol statisztikai módszerekkel tudták volna bizonyítani hatékonyságukat. A homeopátiás szerek, lévén, hogy törvény szerint nem minősülnek gyógyszernek, a rájuk vonatkozó szabályok is sokkal enyhébbek, így a reklámkampányaik is jóval terjengősebbek és pontatlanabbak lehetnek, mint bármilyen egyszerű, gyógyszernek minősülő készítménynek.
Fontos kiemelni, hogy homeopátia nem egyenlő a természetes eredetű készítményekkel vagy táplálékkiegészítőkkel. A téma haszonélvezői hajlamosak összemosni a fogalmakat és minden növényi alapú terméket, természetes eredetű készítményt vagy élelmiszert egy kalap alá venni az általuk forgalmazott homeopátiás szerekkel. Holott a kenőcsök, teák vagy a méz kifejezetten jó hatással lehetnek a gyermek szervezetére, ami semmilyen módon nem bizonyítható a homeopátiás szerek esetében. A táplálékkiegészítők pedig olyan készítmények amelyek vitaminok, fehérjék vagy más tápanyagok célzott bevitelére lettek kifejlesztve, egyes hiánybetegségek vagy diéták megoldása céljából.
Az immunrendszer vírusok elleni védekezőképessége tanulás/memorizálás útján történik, amelyet nem tudunk helyettesíteni semmilyen csodaszerrel. Szervezetünk, amikor első alkalommal találkozik a kórokozóval, általában meg is betegedik, de közben saját ellenanyagokat termel, megjegyzi őket, ezáltal a második, harmadik és sokadik találkozás alkalmával azonnal használni tudja azokat, így a kifejlődött, manifesztálódott betegség elmarad.
Vitaminok?
A vitaminszükségletünk fedezése elérhető kiegyensúlyozott táplálkozás útján is, de a mesterséges pótlás sem ellenjavalt, ha erre szükség van. A vitaminok pótlásának legfontosabb javallata az, ha bármelyikből kimutatható hiány alakult ki a szervezetben, kivételt egyedül a D-vitamin képez, amelyet régiónkban ősztől-tavaszig folyamatosan ajánlott pótolni. A vitaminok, táplálék-kiegészítők nem helyettesítenek egy kiegyensúlyozott étrendet és fontos kiemelni, hogy túlfogyasztásuk nem véd a fertőzésektől.
A teljesség igénye nélkül a két legtöbbet kutatott vitaminnal, a C- és D-vitaminnal szeretnénk foglalkozni néhány sor erejéig:
A C-vitaminról, amiről sokáig azt hittük az immunerősítés legfontosabb alapköve, bizonyították, hogy a megelőzésben majdnem hatástalan, azonban ez közel sem jelenti, hogy lényegtelen lenne egy fertőzés esetében. Szintén klinikai kutatások mutatták ki, hogy a betegségek lefolyási idejét jelentősen lerövidítette (átlagosan másfél nappal), a megfelelő C-vitamin bevitel. Így, ha a „beszivárgásban” nem is áll segítségünkre, de a „harcban” továbbra is jó bajtársunk marad. Fontos tudnivaló, hogy a szervezetünk nem tudja tárolni a C-vitamint, a napi szükséges mennyiség felszívódása után a többi vizelet útján kiürül. Ezért rendkívül fontos minden nap a megfelelő mennyiséget bevinnünk a szervezetünkbe, és ezért fölösleges mesterséges készítményekkel túladagolni, főleg, hogy ez vesebántalmakhoz vezethet. Zöldségek, gyümölcsök főleg nyers formában nagyon jó C-vitamin források.
A D-vitamin egyre több kutatásban tűnik fel, mint az immunrendszer egyik nagy támogatója, úgy megelőzésben, mint a betegség lefolyása kapcsán. Erre a pandémia is rádöbbentett minket. Egyetlen vitamin amelynek pótlása már újszülöttkortól javasolt, egész évben. A következő élelmiszerek gazdagok benne: tojás, vörös hús, máj.
Mikor gondoljunk arra, hogy immunhiányos lehet a gyerek?
A következő esetekben merülhet fel immunrendszeri zavar/hiány állapota: évente 4 vagy annál több középfülgyulladás, évente 2 vagy annál több orrmelléküreg-gyulladás, évente előforduló tüdőgyulladás, hatástalan, hónapokon át tartó antibiotikum kezelés, visszamaradt testi növekedés, gyakori hasmenés, tályogok/gennyes bőrfertőzések, gyakori és tartós gombás vagy súlyos, mélyre terjedő fertőzések (agyhártya, csont, sepsis) kialakulása.
Folytatás nemsokára!
Pontis Egészségügyi Szervezet:
Szerzők: Dr. Balázs Boglárka (onkológus rezidens)
Dr. Réti Hunor (családorvos szakorvos)